Haberler

DFDS Akdeniz İş Birimi'nin İlk Kadın Kaptanı

 

Geçtiğimiz aylarda Kaptan görevine atanan Şima Demir, DFDS ve DFDS Akdeniz İş Birimi şirketi U.N. Ro-Ro  tarihindeki ilk kadın kaptan ünvanına sahip  oldu. DFDS Akdeniz İş Birimi bünyesinde denizcilik adına  güverte amiri ve mühendislik görevini icra eden 14 kadın çalışanımızın olmasından ayrıca gurur duyuyoruz.

İstanbul Teknik Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Şima Demir, çalışma hayatına 2007 yılında kimyasal tankerde başladı. 2014 yılında Akdeniz İş Birimi ile güverte zabiti olarak yolları kesişen Şima Demir, yıllar içinde görevine ikinci zabit olarak devam etti. DFDS Akdeniz İş Birimi’ndeki dördüncü senesinde ilgili tüm aşamaları başarıyla tamamlayarak Kaptan ünvanını almaya hak kazandı.

DFDS Akdeniz İş Birimi Kaptanı Şima Demir duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Genç kadınları kariyerleri boyunca destekleyen bir firmada çalışmaktan gurur duyuyorum; bu durum hayallerimdeki mesleğin peşinden gitmeme sebep oldu. Yeni görevimin getirdiği sorumlulukların farkındayım ve gemideki yeni görevim için sabırsızlanıyorum.”  

DFDS Denizcilik Bölüm Başkanı Peder Gellert ise “Şima’yı yeni pozisyonundan dolayı kutluyorum. Artık DFDS’nin cinsiyet çeşitliliğini ciddi anlamda ele aldığını gururla söyleyebiliyor olmak beni çok mutlu ediyor. Önümüzdeki senelerde gemilerimizde daha fazla kadın kaptan görmeyi umuyorum. Konu kalite ve hassasiyete geldiğinde terminallerimizde birçok kadın sürücümüzün erkek meslektaşlarına kıyasla üstünlük sağladığını biliyoruz; eminim ki bu durum diğer limanlarımız ve gemilerimiz için yol gösterici olacaktır.” dedi.

Şima Demir, DFDS Akdeniz İş Birimi filosuna bağlı olarak Akdeniz’de Türkiye, İtalya, Yunanistan ve Fransa arasında faaliyet gösteren 193 metre uzunluğundaki 207 treyler kapasiteli UND EGE gemisinde Kaptan görevini icra ediyor.

 

 

  Geri Dön
05.03.2019 / Paylaş